Úprava srsti

Pre úpravou
Po úprave

Fotografie: Chovateľská stanica Pinifarinas

Uši

Aby ucho pôsobilo nízko nasadené a nerozširovalo hlavu, treba hornú tretinu ucha z vnútornej aj vonkajšej strany nakrátko ostrihať pomocou efilačných nožníc alebo holiaceho strojčeka. Dolný okraj osrsteného ucha je treba zarovnať nožnicami, aby bol jednoliaty.

Tlama

Tvár a okolie papuľky treba zbaviť všetkých nadbytočných chlpov, ktoré bránia elegantnému vzhľadu psa pomocou nožníc príp. holiaceho strojčeka.

Hlava

Na temene hlavy je potrebné odstrániť odumretú srsť pomocnou trimovacieho noža alebo rukou. Všetky prechody medzi hlavou, ušami, krkom treba skryť pomocou efilačných nožníc, aby boli čo najmenej viditeľné.

Krk

Na krku sa pomocou holiaceho strojčeka alebo efilačných nožníc odstráni srsť až po hrudnú kosť, tak že upravená plocha spredu znázorňuje tvar písmena V. Prechod medzi krátkou a dlhou srsťou na predhrudí sa odstráni pomocou efilačných nožníc.

Chrbát

Na krku, chrbte a slabinách sa prstami alebo pomocou trimovacieho noža odstráni odumretá srsť, aby bola hladká a priliehavá a mala zdravú jasnú farbu. Trimovanie je dobré robiť ešte pred kúpaním psa, aby sa srsť nešmýkala a dala sa lepšie zachytiť. Pes je otrimovaný vtedy, ak medzi prstami už nezostáva žiadna nadbytočná srsť a chrbát vytvára jednoliatu hornú líniu tela psa.

Labky

Zo spodnej strany labiek a medzi prstami sa nadbytočná srsť odstráni pomocou nožníc. Ostatná srsť na labkách sa strihá do tvaru mačacej labky pomocou nožníc, tak aby ostala labka uzavretá.

Lopatky a predné končatiny

Na lopatkách sa rovnako ako na chrbte otrimuje odumretá srsť a pomocou efilačných nožníc sa odstránia prechody medzi dlhšou srsťou na hrudníku a kratšou srsťou na krku, aby sa zvýraznil hrudník, predhrudie a zauhlenie predných končatín.

Dolná línia dlhej srsti na hrudníku sa len upraví nožnicami tak, aby vytvárala jednu líniu.

Dlhá srsť na zadnej strane predných končatín sa upraví nožnicami do oblúčika, aby pokračovala v plynulej dolnej línii tela.

Zadné končatiny

Na slabinách sa prstami odstráni zvyšná odumretá srsť a ostatné prechody pomocou efilačných nožníc.

Labky na zadných končatinách sa rovnako ostrihajú do tvaru mačacej labky. Okrem toho sa zadná časť až po pätový klb ostrihá na krátko, tak aby sa zvýraznilo zauhlenie zadných končatín.

Nožnicami sa potom zjednotí celá dolná línia psa od hrudníka až po zadné končatiny psa. Dlhá srsť na stehnách sa upraví do oblúčika.

Chvost

Oblasť konečníka sa efilačnými nožnicami alebo pomocou holiaceho strojčeka vystrihá nakrátko, aby zbytočná srsť psa nepredlžovala. Ostatné prechody sa zase odstránia pomocou efilačných nožníc. Dolná časť chvosta sa pomocou nožníc upraví a zarovná až po jeho špičku. Asi prvých 10 cm od koreňa chvosta sa vystriháva nakrátko, aby nadbytočná srsť nekazila zadnú líniu tela.

Horná línia

Dolná línia