Štandard

Anglický kokršpaniel

Krajina pôvodu: Veľká Británia
Využitie: Sliedenie
Zaradenie F.C.I.: Skupina 8 Retrívre, sliediče a vodné psy
Sekcia 2 Sliediče s pracovným upotrebením.

HISTORICKÉ ZHRNUTIE: Kokeršpanieli boli uznané ako samostatné plemeno od poľných španielov a špringeršpanielov čoskoro po vzniku Kennel Clubu v roku 1873. On vznikol ako „cocking spaniel“ čo bolo odvodené od anglického náyvu pre sluku lesnú, ktorú často sliedili. Rovnako ako u mnohých loveckých plemien existuje v súčasnosti rozdiel medzi tými, ktoré sa používajú na prácu a tými na show: show Cocker je robustnejší a ťažší verzia ako jeho pracovný náprotivok.

CELKOVÝ VZHĽAD: Veselý, statný, športový; dobre vyvážený; kompaktný.

DÔLEŽITÉ PROPORCIE: Dĺžka je približne rovnaká od kohútika po zem ako od kohútika po koreň chvosta.

SPRÁVANIE / TEMPERAMENT: Veselá povaha s neustále vrtiacim chvostom ukazuje svoj typický pohyb, najmä keď nasleduje stopu. Jemný a láskavý, no predsa plný života a bujarosti.

HLAVA LEBEČNÁ OBLASŤ:

Lebka: dobre vyvinutá, čisto modelovaná, nie príliš jemná ani príliš hrubá.

Stop: výrazný, v strede medzi špičkou nosa a tylovým hrbolom.

Tvárová časť:

Nos: Dostatočne široký, aby zaistil výborný čuch.

Papuľa: štvorcová.

Čeľuste/zuby: silné čeľuste s dokonalým, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, t. j. horné zuby tesne prekrývajúce spodné zuby a nastavené kolmo v čeľusti.

Líca: nie výrazné.

OČI: plné, ale nie výrazné. Tmavo hnedá alebo hnedá, nikdy nie svetlá, ale v prípade hnedých, hnedých belošov, oranžových belošov orieškovo hnedé, musí harmonizovať s farbou srsti; s prejavom inteligencie a jemnosti ale veľmi bdelé, jasné a veselé; viečka tesné.

UŠI: laločnaté, nasadené nízko na úrovni očí. Dĺžka ucha má dosahovať k špičke nosa. Bohato osrstené s dlhými rovnými hodvábnymi chlpami.

Krk: strednej dĺžky, svalnatý. Úhľadne zasadené do jemného sklonu lopatky. Suché hrdlo, bez laloku a voľnej kože.

Telo: silné, kompaktné.

Horná línia: pevná, rovná, mierne klesajúca od konca bedier k chvostu . Bedrá: krátke, široké.

Hrudník: dobre vyvinutý a hlboký; ani príliš široký ani príliš vpredu úzky. Rebrá dobre klenuté.

Chvost: nasadený o niečo nižšie ako je línia chrbta. V pohybe ním musí pes veselo vrtieť, nesený je vo vodorovnej polohe, nikdy nie vztýčený. Predtým bežne kupírovaný.

Kupírovaný: Nikdy nie príliš krátky na to, aby sa skryl jeho veselý pohyb pri práci, ani príliš dlhý na to, aby jeho pohyb prekážal pri práci.

Nekupírovaný: mierne zakrivený, primerane dlhý, úmerný veľkosti telu dáva celkovo vyvážený vzhľad; ideálne nedosahuje pod pätu. Silný pri koreni a zužujúci sa k jemnej špičke; dobre osrstený v súlade so srsťou. Živý v akcii, nesený v rovine chrbta, nikdy nie nad chrbtom a nikdy nie tak nízko, aby naznačoval bojazlivosť.

KONČATINY

Predné končatiny:

Celkový vzhľad: Nohy s dobrými kosťami, rovné, dostatočne krátke, aby dokazali využiť koncentrovanú silu. Nie príliš krátke na to, aby obmedzovali do obrovskú chuť do práce, ktorá je očakávaná od tohto športového psa.

Plecia: šikmé a suché.

Predné labky: pevné, husto osrstené, mačacie labky.

ZADNÉ KONČATINY:

Celkový vzhľad: široké, dobre zaoblené, veľmi svalnaté; nohy majú silné kosti.

Koleno: Dobre zauhlené.

Pätový kĺb: Krátky pod pätovým kĺbom, umožňujúci dostatočný pohon.

Zadné labky: pevné, mačacie labky.

CHOD / POHYB: Priestranny pohyb s dobrým pohonom zozadu.

OSRSTENIE

Srsť: Plochá, hodvábnej štruktúry, nikdy nie drôtovitá alebo zvlnená, nie príliš bohatá nikdy nie kučeravá. Dobre osrstené predné končatiny, telo a zadné končatiny nad päty.

Farba:

Jednofarebné: Čierna; červená; zlatá; pečeňová (čokoládová); čierna s pálením; hnedá s pálením; biela nie je povolená okrem malého množstva na hrudi.

Viacfarebný: dvojfarebné; Čierna a biela; oranžová a biela; pečeňová a biela; citrónová a biela. Všetko s alebo bez bodkovania.

Trikolóry: čierna, biela s pálením; pečeňová, biela s pálením. Beloš: Modrý Beloš; oranžový Beloš; citrónový Beloš; pečeňový Beloš; Modrý beloš s pálením; pečeňový beloš s pálením. Akákoľvek iná farba, alebo značenie ako je vyššie uvedené sú nežiaduce.

VEĽKOSŤ A HMOTNOSŤ:

Výška približne:
Psy 39 – 41 cm
Sučky 38 – 39 cm

Hmotnosť cca 13-14,5 kg

Vady: Každá odchýlka od vyššie uvedených bodov by mala byť považovať za chybu a známka hodnotenia by mala byť podľa závažnosti, a jej účinku na zdravie a pohodu psa a na jeho schopnosť vykonávať svoju tradičnú prácu.

Vyraďujúce vady:
– Psy agresívne alebo bojazlivé
– Diskvalifikovaný musí byť každý pes, u ktorého sa objavia akékoľvek odchýlky od hore uvedeného a akékoľvek telesné abnormality a poruchy správania.

Poznámka: Každý samec musí mať 2 normálne vyvinuté semeníky, kompletne zostúpené v miešku.